Zo ziet datagedreven werken eruit in de praktijk: lessen uit de Post-HBO

Hoe maak je van een berg data een vraagstuk waar je binnen je organisatie écht mee verder kunt? En waar begin je als je wel weet dat je meer met data wilt doen, maar nog niet precies hoe? Dat is precies waar deelnemers tijdens de Post-HBO Datagedreven werken van de YNNO Academy mee aan de slag gaan. Programma Directeur Marc Gravekamp en Opleidingsmanager Stef Smets zien tijdens de eerste lichting van dichtbij welke kwartjes er vallen.

“Wat deelnemers al snel ontdekken, is dat datagedreven werken veel meer is dan werken met data”, vertelt Marc. “Het is een andere manier van keuzes maken. Niet alleen vanuit buikgevoel en ervaring, maar door die keuzes te onderbouwen met objectieve inzichten.”

Dat vraagt om kennis van data en systemen, maar óók van de organisatie eromheen. Welke rollen zijn nodig? Wie is waarvoor verantwoordelijk? Wie mag belangrijke keuzes maken? En hoe krijg je de juiste mensen mee?

Precies die brede blik staat centraal tijdens de opleiding.

Eerst ontdekken wat je écht wilt weten

Een van de belangrijkste lessen? Niet direct in oplossingen denken.

Stef: “We zien in de praktijk vaak dat iemand denkt: ik heb een dashboard nodig. Maar tijdens de opleiding leren deelnemers om eerst een stap terug te doen. Welk probleem probeer je eigenlijk op te lossen? Wat is je centrale datavraagstuk?”

Dat blijkt soms een behoorlijke zoektocht. Zo was het voor een van de deelnemers lastig om tot de kern van het eigen datavraagstuk te komen. “We hebben dat tijdens de opleiding samen geanalyseerd en steeds verder afgepeld”, vertelt Marc. “Totdat we bij de echte vraag uitkwamen. Toen viel het kwartje en kon de deelnemer ineens weer verder. Dat is mooi om te zien.”

Het is precies zo’n inzicht waarvan deelnemers achteraf kunnen denken: had ik dit maar eerder geweten. Want wie de verkeerde vraag stelt, kan nog zoveel data verzamelen of analyseren, maar komt niet vanzelf bij een bruikbaar antwoord.

"Wat deelnemers al snel ontdekken, is dat datagedreven werken veel meer is dan werken met data."

Vandaag geleerd, morgen toegepast

De opleiding blijft daarom bewust niet hangen in theorie. Deelnemers werken met methodieken die ze direct kunnen toepassen op hun eigen praktijksituatie.

“De onderwerpen verschillen natuurlijk per college”, vertelt Stef. “Maar we zien steeds dat studenten daarna met heel concrete vragen teruggaan naar hun eigen organisatie. Hoe hebben wij dit geregeld? Waar staan wij op dit onderwerp? En wat hebben we nodig om een stap verder te komen?”

Zo wordt de eigen werkomgeving gedurende de opleiding eigenlijk steeds opnieuw een praktijkcase. Deelnemers leren niet alleen wat datagedreven werken inhoudt, maar ook hoe ze kunnen onderzoeken waar hun organisatie staat en wat er nodig is om verder te komen. Marc: “We ontwikkelen daarmee niet alleen kennis, maar juist ook de vaardigheden om je organisatie verder te helpen.”

Leren kijken door de ogen van de praktijk

Daarbij krijgen deelnemers les van docenten die zelf midden in het vakgebied staan. De docenten zijn vakspecialisten die hun kennis hebben opgebouwd tijdens jarenlange opdrachten en projecten rondom data.

“Ze kunnen daardoor niet alleen de theorie uitleggen, maar ook vertellen: hier loop je in de praktijk tegenaan en zo kun je daarmee omgaan”, zegt Marc. “Juist over die praktijkkennis en het enthousiasme van de docenten krijgen we veel complimenten terug van studenten.”

En dat is belangrijk, want datagedreven werken is zelden een rechtlijnig proces. Soms moet je een ambitie juist kleiner maken, experimenteren, opnieuw kijken en bijsturen. Ook dat hoort bij het vak.

Niet alleen meer weten, maar ook meer kunnen

Wat maakt uiteindelijk het verschil bij een goede dataprofessional? Volgens Marc en Stef zeker niet alleen technische kennis. “Je moet je organisatie in kunnen gaan en de juiste expertises bij elkaar kunnen brengen”, legt Stef uit. “En je moet leren starten vanuit visie en leiderschap, in plaats van vanuit een specifieke data-oplossing.”

Daar zit misschien wel de grootste ontwikkeling die deelnemers tijdens de Post-HBO doormaken. Ze leren niet alleen méér over data, maar vooral hoe ze datagedreven werken daadwerkelijk in beweging kunnen krijgen.

En dat begint verrassend vaak niet met een dashboard, een tool of een ingewikkelde analyse. “Het begint met de juiste vraag stellen,” concludeert Marc.

Meer weten over de Post-HBO Datagedreven werken van de YNNO Academy? Lees meer over de opleiding en meld je aan voor een vrijblijvende intake!

"Juist over die praktijkkennis en het enthousiasme van de docenten krijgen we veel complimenten terug van studenten."

Andere blogs

Blog

HR, technologie en inrichting op één lijn brengen

HR gaat over mensen: hoe je ze aanneemt, begeleidt, beoordeelt en ontwikkelt. Technologie gaat over tools.

Blog

Medewerkers voorbereiden op een nieuwe werkomgeving

Een nieuwe digitale samenwerkingsomgeving uitrollen klinkt als een technisch project. Dat is het maar voor een klein deel.

Blog

Remote of digitaal samenwerken?

Digitaal samenwerken gaat over hoe je werkt, niet over waar je werkt.

Elke maand nieuwe inzichten, gewoon in je inbox.

Elke maand delen we wat we leren in het veld: hoe organisaties werken aan betere samenwerking, meer draagvlak, slimme technologie en duurzame werkplekken. Compact, inspirerend en direct toepasbaar in jouw praktijk.